4. října 2022

Kurzy dějin umění ve spolupráci Národní galerie Praha a FHS UK "Zaostřeno na umění: Umění ve filozofické zpovědnici"

O čem všem může hovořit umění, když v ústraní zapřede hovor s filosofií? Národní galerie Praha nabízí ve spolupráci s Fakultou humanitních studií Univerzity Karlovy (pod vedením doktora Ondřeje Váši) jedinečný cyklus přednášek, v rámci kterých „filosofové“ rozvyprávějí vybrané obrazy a sochy v řeči, ve které sama umělecká díla hovořit nemohou. Každé z takto „polichocených“ děl se zároveň stane východiskem promýšlení aktuálních problémů, o kterých by se takové Pasačce husí, Kriemhildě či Joachimovi Gasquetovi ani nesnilo; a protože shrnujícím tématem přednáškového cyklu je téma přátelství ⁠–⁠ přátelství jako takové i přátelství mezi uměním a filosofií ⁠–⁠ pak tyto filosofické zpovědi zároveň vstoupí do dialogu s kurátorkami a edukátorkami NGP Alicí Němcovou, Monikou Švec Sybolovou a Evou Novotnou.

Kurz bude probíhat od 13. října do 24. listopadu 2022 každý čtvrtek od 16:00⁠ do ⁠17:30 hod. (kromě 26. 10. a 17. 11 2022) v prostorách sbírkové expozice 1796⁠⁠–⁠⁠1918: Umění dlouhého století ve Veletržním paláci (Dukelských hrdinů 47, Praha 7).

Program a další informace naleznete na webových stránkách Národní galerie.

Nabídka bezplatné účasti na kurzech pro studující FHS UK

Studenti, kteří se budou chtít akce zdarma zúčastnit, nechť se registrují prostřednictvím e-mailu . Ve zprávě specifikujte, zdali se chcete zúčastnit celého cyklu, či pouze vybraných přednášek (a jakých). Do předmětu zprávy je nutné uvést velkými písmeny NÁRODNÍ GALERIE (bez této hlavičky nebude brána registrace v potaz). Jelikož je k mání pouhých 12 míst na každou přednášku, registrujte se pouze v případě, že si budete jisti svým příchodem, ať neblokujete místa ostatním. V případě nemoci či jiné indispozice kontaktujte Moniku Pickovou, aby bylo možné oslovit náhradníky.