17. července 2023

Letní škola sémiotiky v Praze: když obrazy promlouvají hlasitěji než slova

PROGRAM

Ve dnech 23.–28. července 2023 naše fakulta hostí Mezinárodní letní školu sémiotiky. Tématem letošní školy je fenomén, který máme před očima, ale schovává se za epistemickou šilhavost pokaždé, když se na něj snažíme zaostřit „clare et distincte“: vizuální metafora.

Spolu s námi organizuje letní školu Univerzita Palackého v Olomouci, Mezinárodní sémiotický institut, dále RWTH Aachen University, University of Bologna, St. Kliment Ohridski na University of Sofia a The Erasmus School of Philosophy v Rotterdamu.

Během letní školy se budete moci seznámit jak se studujícími, tak především s předními odbornicemi a odborníky z řady prestižních pracovišť z celého světa.

Další hosté k nám přijedou z institucí, které sémiotiku jako obor ve dvacátém století formovaly a do velké míry určují její směřování dodnes. Jde o alma mater zakladatele kulturologické sémiotiky Jurije Lotmana Univerzitu v Tartu, dále o jedno z hlavních výzkumných center současné kognitivní sémiotiky Univerzitu v Lundu a v neposlední řadě o špičkové pracoviště Texas Tech University, které pečuje o interdisciplinární odkaz Peircovy sémiotiky, Institute for Studies of Pragmaticism.

Akademická část konference je volně přístupná veřejnosti. Společenského programu se neregistrovaní účastníci a účastnice mohou zúčastnit, pokud uhradí jednorázový poplatek 50 euro.

Přednášky zvaných přednášejících budou živě přenášeny na YouTube kanálu Semiosalong.

SLEDOVAT UDÁLOST NA FACEBOOKU

ENGLISH VERSION