27. září 2022

Nová kniha Martina Charváta: Jussi Parikka: Od archeologie ke geologii médií

V Nakladatelství Akademie múzických umění v Praze právě vyšla nová kniha dr. Martina Charváta, absolventa našeho magisterského a doktorského programu a dlouhodobého spolupracovníka Fakulty humanitních studií, „Jussi Parikka: Od archeologie ke geologii médií“ zabývající se myšlením předního finského teoretika médií Jussiho Parikky.

Parikka je proponentem tzv. „archeologie médií“, která problematizuje tradiční chápání dějin médií, technologického vývoje a jeho vztahu ke společnosti či binární opozici mezi člověkem a strojem. Archeologie médií (a geologie médií rovněž) začíná být ve světovém kontextu konstituována jako samostatný univerzitní obor a vědecko-výzkumný přístup. I proto se zdá být nutné věnovat jednomu z jejích hlavních zástupců samostatnou, byť jakkoliv stručnou, česky psanou monografii, která je doplněna překladem jedné z Parikkových studií a rozhovorem s ním.

V Nakladatelství Akademie múzických umění v Praze zároveň nedávno vyšel český překlad Parikkovy knihy představující tento přístup s názvem „Co je to archeologie médií?". V českém překladu je dostupná také Parikkova „Geologie médií“ v rámci edice Studia nových médií v Nakladatelství Karolinum.