18. října 2023

Zaostřeno na umění: Umění ve filozofické zpovědnici II.

Od Dušiček ke koncům světa neboli šestero setkání o prolínání filozofie, umění a vědy nad vybranými díly z expozice 1918-1938: První republika.

Kde se v přírodě bere něco takového jako „krásné“ jevy? Lze si porozumět s cihlou vrženou do okna? Může obraz existovat jako člověk? Národní galerie Praha nabízí ve spolupráci s Fakultou humanitních studií Univerzity Karlovy už druhý ročník jedinečného cyklu komentovaných prohlídek. Filozofové prostřednictvím dialogu s kurátorkami a edukátorkami NGP Markétou Čejkovou, Alicí Němcovou, Annou Pravdovou a Monikou Švec Sybolovu nechají „vyprávět“ vybrané obrazy a sochy, které samy za sebe promluvit nemohou. Každé z takto „polichocených“ děl se zároveň stane východiskem pro zamyšlení nad aktuálními problémy; tentokrát se zaměříme na environmentální krizi a rozvodové řízení mezi člověkem a přírodou. Co nám mohou obrazy při filozofickém výslechu prozradit o světě, který si sám nerozumí?

Kurz bude probíhat každou středu mezi 18. 10. a 29. 11. 2023 (kromě 25. 10. 2023) od 16:00 ve Veletržním paláci na adrese Dukelských hrdinů 47, Praha 7 v prostorách expozice 1918–1938: První republika, ve 3. patře.

Vedle dalších vyučujících z fakulty svým odborným komentářem vystavená díla doprovodí také naši kolegové z programu EKS doktorka Irena Řehořová a doktor Ondřej Váša.

Kompletní program a další informace naleznete na webových stránkách Národní galerie.