22. listopadu 2023

Přednáška Tomáše Zítka na PedF UK: Vývoj pojmu předeterminovanosti ve Freudově teorii

Absolvent studijního programu Elektronická kultura a sémiotika, a v současné době doktorand programu Sémiotika a filosofie komunikace, Mgr. Tomáš Zítko bude hostem Katedry psychologie Pedagogické fakulty UK, kde v rámci Duchovědného semináře vystoupí s přednáškou Vývoj pojmu předeterminovanosti ve Freudově teorii.

Termín a místo konání: 1. 12. 2023 v 17:30, Katedra psychologie PedF UK, Myslíkova 7 (místnost M209)

UDÁLOST NA FACEBOOKU

Anotace

V přednášce se pokusíme zmapovat vývoj pojmu předeterminovanost ve Freudově myšlení. V jeho dílech můžeme sledovat posun od implicitně formované myšlenky determinujících vzpomínek, přes zavedení pojmu předeterminovanosti, až po jasné ustanovení jeho místa ve vztahu k ostatním konceptům jeho teorie. V přednášce se tak budeme snažit pojmout tento termín v jeho plném významu ve vztahu k aktuálním teoriím, které se rozvíjely v daném období, a pokusíme se zachytit tento termín v jeho plném, a pokud je to možné, vyčerpávajícím významu.