12. března 2024

Mezinárodní konference Bohumil Hrabal neidylický: Přehlížené a ukryté aspekty jeho díla

Termín a místo konání: 25.-27. dubna 2024; Městské Kino Sokol, Tyršova 174, 288 02 Nymburk

Na konci dubna se v Nymburce u příležitosti 110. výročí narození spisovatele Bohumila Hrabala uskuteční mezinárodní konference Bohumil Hrabal neidylický: Přehlížené a ukryté aspekty jeho díla. Konference je určena jak odborné, tak laické veřejnosti. Vstup je podmíněn pouze bezplatnou registací na konferenčním webu.

Srdečně zveme!

REGISTRACE

UDÁLOST NA FACEBOOKU

Akci vedle Fakulty humanitních studií UK spolupořádají Městská knihovna NymburkEvangelická teologická fakulta UK a Ústav dějin a archiv Univerzity Karlovy.

Anotace

Do Nymburka na sklonku dubna zavítají odborníci z různých částí světa (Francie, Německa, Japonska, Polska), samozřejmě také z Čech, aby se v dvoudenním konferenčním jednání věnovali přehlíženým aspektům Hrabalovy tvorby.

Ať již půjde o Hrabalem specificky konstruované metafory, které nás „nutí myslet“ (Kenichi Abe), o Hrabalovu alternativní spiritualitu (Xavier Galmiche), ovšem i o Hrabalovo hluboké ukotvení v katolické liturgii (Pavel Hošek). Sylvie Richterová promluví o žánrových fasetách Hrabalova díla a jejich gnoseologických souvislostech. Ta přitom jako první před více než dvaceti lety formulovala tezi o mystických aspektech Hrabalova díla. Jiří Pelán promluví o různých chronotopech Hrabalova díla: libeňském, kladenském a nymburském.

Agata Firlej se bude věnovat specifické snovosti Hrabalovy tvorby, Josef Fulka poeticky inscenované nostalgii, Joanna Goszczyńska křehkosti idyly. Překladatelka Anna Kareninová promluví o Hrabalovi jako o čtenáři Célina, Anna Förster o Hrabalovi jako o čtenáři francouzského sémiotika Rolanda Barthese, ale též i jeho překladateli. Miloš Kučera, psycholog a psychoanalytik, se zaměří na subtilní souvislosti tradičních antických topoi s Hrabalovou novelou Ostře sledované vlaky. Tímto navíc podtrhne Hrabalovo klasické vzdělání.

Interdisciplinární charakter konference dokreslí dva bloky příspěvků věnovaných historickým, regionálním a aktuálním tématům, jako je problematika překladů spisovatelova díla, jeho vztahu k hudbě (Radek Diestler), Kerska a Hrabalovy chaty (Václav Matoušek, Pavel Fojtík). Připomenuty budou také osobnosti, s nimiž souvisejí některé aspekty počátku či naopak závěru Hrabalovy tvorby – Zdeněk Culka a Ivo Vodseďálek.

Konečně už Milan Kundera v Čechách v téměř neznámém textu mluví o Hrabalovi jako o spisovateli „neobyčejně (a přesto diskrétně, téměř tajně) vzdělaném a hluboce oddaném modernímu umění.“ Bohumil Hrabal byl především také diskrétní autor, proto si nikdy nenárokoval to, co mu jaksi samozřejmě mělo náležet. Snad také proto dříme v jeho díle celá řada inspirativních, básnických, svobodných a osvobozujících, ale i magických a okouzlujících, témat, kterým hlomoz dnešní doby sluchu příliš nepopřává, a kterým se bude právě připravovaná konference věnovat.