27. prosince 2018

Novoroční přání děkanky FHS UK Marie Pětové

Vážené a milé kolegyně, vážení a milí kolegové,

studentky a studenti,

milá fakulto!

Vstupujeme do nového roku, končícího „devítkou“ - tedy opět do roku kulatých výročí. Po oslavách sta let od založení Československé republiky by se mohlo zdát, že je ta třicítka svobodných let, kterou, doufejme, naplníme, málo, že možná za velké oslavy nestojí. A mnoho lidí má ještě sklon dodat: vždyť s ohledem na současnou politickou situaci a atmosféru ve společnosti ani není co slavit… Naopak: myslím, že co slavit máme. A dokonce svým způsobem více než v roce 2018. Na rozdíl od vzniku první republiky jsou události roku 1989 něčím, co se nás samých aktuálně týká. Ať již jsme je prožili sami, případně je prožili naši rodiče - každopádně šlo o nastolení nových, svobodných poměrů, na jejichž podobě se dodnes podílíme a které jsou jen a jen naší věcí (a z tohoto důvodu nejsou citované nářky nad současným stavem příliš na místě). Byla bych ráda, kdyby naše fakulta, která díky znovu nabyté svobodě v naší zemi mohla vůbec vzniknout a které její zakladatelé (nejen svými životními příběhy) v jistém smyslu dali do vínku zájem o věci veřejné, byla místem, kde se slavit bude. Neboť o ní ono sympatické heslo oslav 17. listopadu „Díky, že můžem!“, platí jaksi po výtce.

Ale do listopadu je ještě daleko, nový rok teprve začíná a já vám všem do něj přeji vše dobré! Ať se daří vám osobně i fakultě jako celku!

Marie Pětová

děkanka FHS UK

Váš názor

Katedra elektronické kultury a sémiotiky